2017 MNMBS #3 Bluff Riders Charge

Age Group Summary

June 04, 2017



MIDWEST SUPPLIES MARATHON

Open Women

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Pam Nielsen 3159 F/41 8 3:48:17.2
2 Ridge Pidde 3157 F/41 6 3:28:23.6
 

Open Men

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Mat Moore 3037 M/45 10 4:05:35.8
2 Matthew Abel 3164 M/36 10 4:16:26.6
3 Dustin Gaffke 3001 M/35 10 4:17:56.4
4 Raymond Nickles 3155 M/36 10 4:20:10.9
5 Jeremie Van Ryswyk 3174 M/43 10 4:24:36.9
6 Allan Shuros 3150 M/43 10 4:27:00.2
7 Brandt elson 3006 M/46 9 3:50:20.0
8 Nate Hackensack 3004 M/37 9 4:06:04.0
9 Todd Nesvold 3032 M/51 9 4:10:02.1
10 Kevin Supple 3154 M/45 9 4:10:35.9
11 Clint Swenson 3005 M/45 9 4:15:16.8
12 Jason Gerken 3015 M/39 9 4:18:15.5
13 Shawn or Binkowski 3013 M/51 9 4:19:28.8
14 Tim Stark 3152 M/31 9 4:27:44.2
15 Papito Gregorio 3158 M/39 9 4:29:10.7
16 henry diggelmann 3147 M/37 8 3:56:01.5
17 Nathan Olson 3039 M/44 8 4:00:42.1
18 Randy Brendal 3020 M/49 8 4:01:44.1
19 Thad Schulz 3027 M/35 8 4:02:45.3
20 Aaron Burroughs 3156 M/27 8 4:07:11.3
21 Ted Clausen 3028 M/38 8 4:11:21.4
22 Jamison Beisswenger 3153 M/40 7 3:11:24.1
23 Kent Karjala 3149 M/51 6 3:25:57.1
24 David Chabot 3025 M/46 6 4:02:32.7
25 Travis Seeger 3151 M/38 5 2:31:19.1
26 Jeff Colbert 3162 M/49 3 1:22:59.3
27 Cody Kramer 3169 M/25 2 48:47.6
28 Gary Sjoquist 3105 M/64 2 1:10:05.0
29 Steve Sturman 3173 M/41 1 58:38.0
 

KIDS COMP

Girls 9 to 10

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Caelyn Bailey 5160 F/10 1 29:49.3
2 Lillian Thompson 5141 F/ 9 1 38:28.5
 

Girls 11 to 12

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Charlotte Emanoff 5031 F/11 1 30:49.8
2 Charli Worchester 5155 F/11 1 37:48.6
 

Girls 13 to 14

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Ayden Ochs 5164 F/14 1 30:49.7
2 Brynn Bohlke 5142 F/13 1 32:29.9
3 Annika Keller 5162 F/14 1 33:31.1
 

Boys 8 and Under

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Henry Hathaway 5012 M/ 8 1 31:49.5
2 Isaac Halverson 5025 M/ 7 1 36:23.0
3 Sam Anderson 5156 M/ 8 1 38:59.9
4 Jackson Nikodym 5148 M/ 8 1 53:14.4
 

Boys 9 to 10

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Tyler Wujcik 5001 M/10 1 26:01.7
2 Corban Carlson 5017 M/10 1 26:12.4
3 Atticus Harding 5019 M/10 1 28:53.7
4 Cash Janowiec 5016 M/ 9 1 30:04.2
5 Nathaniel Halverson 5023 M/ 9 1 31:51.7
6 Edison Binsfeld 5007 M/10 1 33:01.1
7 Brody Seeger 5144 M/ 9 1 34:08.6
8 Tyler Davidson 5000 M/ 9 1 34:52.1
9 Alex Burnam 5029 M/10 1 37:49.2
 

Boys 11 to 12

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Laz Janowiec 5015 M/12 1 22:30.4
2 Brody Gregg 5006 M/11 1 22:38.0
3 Brady Murdoff 5004 M/12 1 24:50.4
4 Owen Harding 5018 M/12 1 25:24.1
5 Wesley Wistrom 5163 M/11 1 29:31.3
6 Connor McKinley 5021 M/11 1 30:40.0
7 Morgan Hendricks 5147 M/12 1 31:04.2
8 Dashaun Robinson 5157 M/12 1 31:07.4
9 Calvin Lema 5145 M/12 1 31:12.7
 

Boys 13 to 14

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Myles Brown 5026 M/13 1 21:09.2
2 Ben Frensko 5002 M/13 1 23:15.5
3 Duncan Niblo 5165 M/14 1 24:25.8
4 Max Busch 5143 M/13 1 26:10.7
5 Samuel Keller 5161 M/14 1 30:31.0
6 Joshua Goulet 5158 M/14 1 31:54.7
7 Callan Mckinley 5020 M/13 1 36:15.7
8 Richard Bower 5159 M/14 1 42:18.2
 

CITIZEN

Women 14 and Under

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Isabella Mazion 4008 F/12 2 49:59.2
2 Courtney Lane 4254 F/13 2 51:15.6
3 Elizabeth Yray 4012 F/14 2 55:26.7
4 Maysa Burnam 4051 F/12 2 1:00:57.4
5 selah scherman 4049 F/12 2 1:00:57.8
6 Ahnika Trotman 4058 F/14 2 1:07:08.6
7 Lauren Weigel 4294 F/11 2 1:08:15.4
8 Ragan Weigel 4293 F/11 2 1:08:41.6
 

Women 30 to 39

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Margaret Tosun 4544 F/34 2 50:33.1
2 Heidi Olson 4016 F/39 2 57:02.2
3 Jessica Nikodym 4534 F/36 2 1:03:09.1
4 Mary Thum 4243 F/34 2 1:08:45.9
5 Cass Studer 4516 F/36 2 1:11:05.1
 

Women 40 to 49

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Amy Ochs 4248 F/45 2 51:18.3
2 Ellen Trotman 4059 F/41 2 1:14:49.1
 

Men 12 and Under

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Jacob Olson 4015 M/12 2 45:50.7
2 Brady Thompson 4057 M/12 2 46:36.2
 

Men 13 to 14

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Brennan Houlihan 4280 M/14 2 37:21.0
2 Derek Fromm 4725 M/14 2 38:46.9
3 Carter Braa 4299 M/14 2 39:09.8
4 John-Eric Klecker 4208 M/14 2 40:14.0
5 Markus Rupnow 4546 M/14 2 42:00.9
6 Ethan Van Zee 4055 M/14 2 44:30.8
7 Colton Bailey 4276 M/13 2 45:00.7
8 Joseph Jacobson 4038 M/14 2 45:27.1
9 Oliver Hunter 4514 M/14 2 46:14.3
10 Luke Jensen 4022 M/14 2 47:21.8
11 Philip Apel 4297 M/14 2 53:14.4
12 Levil Schumacher 4278 M/13 2 55:59.1
 

Men 15 to 18

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Jackson Sunde 4511 M/16 2 40:02.1
2 Oliver Hanson 4713 M/15 2 42:40.4
3 Misha Meyer 4011 M/18 2 42:43.6
4 Saxon Kucin 4036 M/16 2 47:12.6
5 Owen Boyle 4028 M/15 2 49:43.8
 

Men 19 to 29

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Micah Warning 4513 M/21 2 41:59.9
2 Derek Port 4719 M/26 2 42:41.3
3 Isaiah Warning 4541 M/21 2 46:05.6
4 Ravindra Deowauth 4545 M/29 2 49:39.7
 

Men 30 to 39

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Aaron Benson 4026 M/36 2 36:57.6
2 Ricky Pechacek 4065 M/30 2 40:33.3
3 Jesse Hagglund 4031 M/34 2 41:09.5
4 Matthew Braa 4287 M/38 2 41:58.9
 

Men 40 to 49

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 John Oman 4298 M/40 2 39:12.2
2 Matt Petersen 4002 M/42 2 40:01.8
3 Brent Gregg 4014 M/42 2 40:34.2
4 Mitch Mohs 4023 M/41 2 41:07.5
5 David Lane 4255 M/45 2 41:34.2
6 Chris Beyer 4538 M/47 2 42:00.2
7 Luke Fiore 4530 M/41 2 45:54.5
8 Joshua Worchester 4286 M/42 2 46:06.1
9 Ben Granquist 4032 M/47 2 48:16.3
10 Jamie Wujcik 4004 M/47 2 48:43.6
11 Bret Hansen 4714 M/46 2 48:54.1
12 Fred Vagts 4020 M/47 2 49:39.1
13 Michael Rex Schumacher 4279 M/47 2 58:00.1
 

Men 50 to 59

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Scott Guhl 4047 M/58 2 44:10.4
2 Bruce Mosher 4000 M/57 2 45:59.8
3 Tom Keller 4021 M/57 2 47:20.6
4 Eric Jacobson 4037 M/52 2 49:43.6
 

Men 60 and Over

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Tim Gallagher 4001 M/61 2 49:16.0
2 Nick Johnson 4543 M/62 2 1:00:38.8
 

CITIZEN CLYDESDALE

Citizen Clydesdale

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Brian Stanley 4040 M/47 2 48:46.6
2 Lance Trotman 4060 M/41 2 48:51.4
3 Jared Anderson 4735 M/40 2 50:29.8
4 Jesse Boyle 4027 M/40 2 53:48.3
5 Jeff Robinson 4242 M/50 2 55:11.5
 

NORTHERN BREWER SPORT

Women 14 and Under

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Sudie Hall 2328 F/14 2 55:08.0
 

Women 15 to 18

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Ellie Shuros 2053 F/16 2 58:30.3
2 Meryl Sudeith 2079 F/15 2 1:11:27.9
 

Women 19 to 29

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Ashley Busack 2075 F/28 2 55:09.5
2 Jordan Horner 2332 F/20 2 1:06:10.5
3 Sara Burroughs 2335 F/28 2 1:12:36.6
 

Women 30 to 39

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Mary Thum 2371 F/34 2 1:13:18.4
 

Women 40 to 49

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Molly Moilanen 2077 F/42 2 1:05:38.5
2 Mel'anie Lund 2003 F/46 2 1:06:49.2
3 Lisa Pugh 2036 F/47 2 1:14:21.0
 

Women 50 and Over

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Amy Dawson 2034 F/50 2 1:20:29.9
 

Men 14 and Under

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Andrew Shuros 2052 M/14 2 51:55.3
2 Max Janowiec 2040 M/13 2 56:52.3
3 Myles Brown 2380 M/13 2 59:29.5
 

Men 15 to 18

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Tom Beyer 2059 M/15 2 46:43.0
2 Cole Johnson 2045 M/15 2 48:34.1
3 Chihiro Gustafson 2303 M/17 2 48:36.9
4 Emmett Donohue 2399 M/16 2 50:37.8
5 Conor Gregg Escalante 2066 M/15 2 52:07.7
6 gabriel steinmetz 2014 M/17 2 56:04.4
7 Joey Lenz 2291 M/17 2 56:47.8
8 Mason Fife 2039 M/16 2 58:58.7
9 Hans Janovy Meyer 2313 M/15 2 1:00:18.8
10 Jack Johnson 2046 M/17 2 1:02:13.9
11 Adam Colbert 2338 M/16 2 1:12:46.3
12 vincent knutson 2329 M/15 2 1:15:08.7
13 Zach Burnam 2069 M/15 2 1:30:29.5
 

Men 19 to 29

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Alexander Busack 2289 M/28 2 51:00.4
2 Dustin Anderson 2023 M/24 2 54:10.7
3 Jake Binkowski 2374 M/19 2 55:33.8
4 Chris Pofeul 2369 M/21 2 59:12.7
5 Blaine Stephenson 2302 M/21 2 1:00:15.0
6 Logan Boettcher 2377 M/22 2 1:00:15.0
7 Matthew Olson 2334 M/23 2 1:07:38.8
8 Jacob Meier 2393 M/23 2 1:24:40.2
 

Men 30 to 39

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Joseph Bell 2288 M/32 2 50:41.6
2 Aaron Zabler 2326 M/36 2 51:23.8
3 Jordan Wesely 2386 M/36 2 51:35.2
4 Kyle Fiebelkorn 2398 M/30 2 52:55.7
5 Mike Halverson 2055 M/38 2 54:43.3
6 Adam Zabler 2333 M/34 2 57:13.4
7 Eric Hughes 2002 M/36 2 1:00:55.1
8 dustin juntunen 2043 M/37 2 1:02:20.4
9 Andy Boe 2056 M/33 2 1:06:26.8
10 Daymon Thompson 2081 M/36 2 1:16:15.2
 

Men 40 to 49

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Bill Walters 2000 M/40 2 52:01.8
2 Thomas Little 2373 M/46 2 53:12.0
3 Matthew Johnson 2044 M/45 2 53:19.3
4 Tony Lema 2299 M/48 2 53:48.0
5 Adam Emanoff 2082 M/42 2 55:27.0
6 Dennis Keefe 2385 M/46 2 56:02.8
7 John Gregg 2065 M/47 2 56:49.4
8 Kevin Brandt 2007 M/42 2 56:57.7
9 Ron Smith 2246 M/46 2 57:01.6
10 Bryan Schoenberger 2378 M/48 2 57:02.1
11 Brad Haugen 2376 M/43 2 59:45.6
12 Andrei Karpov 2015 M/40 2 1:01:23.9
13 Jose Diaz 2030 M/44 2 1:03:20.2
14 David Brown 2331 M/49 2 1:04:46.8
15 Steven Bergman 2375 M/40 2 1:09:02.2
16 Ian Gustafson 2339 M/48 2 1:12:41.7
17 Tom Steinmetz 2370 M/46 2 1:28:41.8
18 David Janaszak 2042 M/45 1 33:55.8
 

Men 50 to 59

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Edward Jackson 2019 M/51 2 47:36.3
2 Mike Busch 2290 M/51 2 52:04.5
3 Bryan Janowiec 2041 M/50 2 52:48.7
4 Darwin Reicks 2336 M/50 2 53:29.2
5 Craig Brown 2062 M/53 2 55:03.0
6 Todd Trembley 2400 M/59 2 56:14.2
7 Jeff Meyer 2022 M/53 2 57:43.1
8 David McKinley 2051 M/51 2 59:43.2
9 Lee Ganske 2330 M/54 2 59:48.7
10 Mike Grace 2301 M/54 2 1:00:11.4
11 Steve Tracy 2004 M/51 2 1:01:14.4
12 Jerry Washatka 2372 M/57 2 1:02:03.1
13 BRIAN AKULLIAN 2340 M/54 2 1:04:53.2
14 Thomas Gehring 2016 M/59 2 1:07:42.7
15 Ron Kapaun 2379 M/57 2 1:14:08.3
 

Men 60 and Over

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Steve Kapaun 2026 M/61 2 54:12.1
2 Tom Bengel 2297 M/67 2 1:07:47.6
3 Timothy Walsh 2314 M/68 2 1:10:07.7
 

NORTHERN BREWER SPORT CLYDESDALE

Sport Clydesdale

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Aaron Pidde 2337 M/42 2 1:00:46.1
2 Randy Meyer 2285 M/15 2 1:08:41.8
3 Gary Smith 2064 M/53 2 1:21:52.5
 

COMP

Men 18 and Under

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Henry Hall 1026 M/16 4 1:35:17.1
2 sebby frimat 1250 M/18 4 1:35:17.3
3 Alex Sipe 1245 M/17 4 1:39:29.9
4 Charlie Jamieson 1027 M/18 4 1:42:35.6
5 Campbell Karjala 1298 M/17 4 1:55:39.9
6 Gabe Czajkowski 1272 M/17 4 1:55:42.2
7 Peyton Chiotti 1200 M/17 2 1:05:25.4
8 Nicholas Bohlke 1243 M/17 1 27:06.9
 

Men 19 to 29

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Mark Sullivan 1017 M/28 4 1:43:10.3
2 Ben Johnson 1247 M/27 4 1:49:35.3
3 Anders Burdick-Levang 1262 M/20 4 1:56:11.3
4 Robb Korhonen 1248 M/19 4 2:07:31.3
5 Evan Harris 1269 M/26 3 1:37:45.0
6 Yusuf Agamawi 1242 M/26 2 1:42:39.9
 

Men 30 to 39

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Matthew Kurke 1267 M/35 4 1:35:07.5
2 Jim Parejko 1246 M/33 4 1:35:23.9
3 Justin Bakken 1062 M/37 4 1:36:50.9
4 Justin Munson 1063 M/30 4 1:38:41.1
5 Steve Bailey 1285 M/37 4 1:41:19.7
6 Nathan Kremer 1048 M/37 4 1:41:25.4
7 Benjamin Lox 1259 M/32 4 1:41:34.2
8 Dan DeRoma 1005 M/32 4 1:45:35.5
9 rob Naramore 1032 M/34 4 1:46:06.0
10 Matthew Kohner 1266 M/39 4 1:54:25.0
11 Kalen Graham 1255 M/35 4 1:55:13.1
12 Jared Gazda 1264 M/33 4 1:56:12.3
13 AJ Lange 1000 M/30 4 1:57:41.0
 

Men 40 to 49

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Rick Ochs 1253 M/49 4 1:39:21.0
2 Joel Ingvalson 1271 M/45 4 1:40:11.8
3 Randy Smothers 1021 M/49 4 1:44:40.3
4 Joel Beach 1009 M/40 4 1:46:48.2
5 Andrew Chaffe 1050 M/43 4 1:47:51.6
6 Joseph Yost 1260 M/41 4 2:01:09.8
7 Ryan Hudak 1016 M/44 4 2:03:42.5
8 Joel Benton 1261 M/43 4 2:16:05.1
 

Men 50 to 59

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Scott Lund 1001 M/50 4 1:38:43.1
2 Tim Hieb 1003 M/58 4 1:42:19.7
3 Thomas Rinehardt 1254 M/55 4 1:42:34.4
4 Ladric Grant 1013 M/53 4 1:42:40.1
5 Patrick Sipe 1244 M/51 4 1:48:37.9
6 Mike Anderson 1010 M/54 4 2:02:15.1
7 Thomas Manderfeld 1256 M/51 3 1:15:48.0
8 Leigh Mazion 1008 M/53 3 1:34:42.2
9 Dave Hammer 1265 M/56 3 1:42:37.0
10 Russell Talib Cadogan 1059 M/50 2 54:02.9
11 Lynn Gregory 1057 M/59 2 56:18.2
 

Men 60 and Over

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Sam St Pierre 1051 M/61 4 1:49:31.7
2 Mark Klingelhoets 1023 M/64 4 1:53:49.2
 

COMP SINGLESPEED

Singlespeed Men

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Travis Northway 1006 M/32 4 1:46:27.9
 

COMP FATBIKE

Fat Bike Men

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Luke Winger 1258 M/36 4 1:34:51.8
2 Jason Rupnow 1299 M/44 4 1:41:09.5
3 Brian Rogers 1257 M/28 4 1:46:02.9
4 Dan wipper 1012 M/46 4 1:49:14.5
5 Joshua Anderson 1268 M/37 4 2:05:04.6
6 Dave LaCourse 1252 M/46 4 2:12:11.4
7 William Pass 1270 M/33 2 1:09:48.6
 

LAMERE CYCLES ELITE

Women 18 and Under

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Josie Welsh 153 F/17 1 30:06.0
 

Women 19 to 35

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Molly Clark-Oien 155 F/30 4 1:47:47.4
2 Tiffany Edholm 157 F/24 4 1:52:29.6
3 Anna Luckow 160 F/24 3 2:16:37.9
 

Women 36 and Over

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Robin Williams 465 F/38 4 1:43:20.6
 

Men 18 and Under

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Calvin Sandberg 19 M/16 5 1:48:45.3
2 Zachary Smith 40 M/18 5 2:11:29.4
 

Men 19 to 29

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Peter Hager 140 M/27 5 1:49:54.4
2 Logan Grace 45 M/22 5 1:49:54.9
3 Rowdy Larson 149 M/19 5 1:54:41.2
4 Kevin Thum 26 M/25 5 1:57:13.6
5 Aaron Deutchman 151 M/28 5 1:57:32.0
6 Samuel Elson 145 M/19 2 43:44.8
 

Men 30 to 39

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Dominic Talerico 53 M/34 5 1:43:49.9
2 Jesse Sich 22 M/32 5 1:51:37.5
3 Chris Jensen 158 M/36 5 1:51:40.9
4 David Oachs 3 M/38 5 1:56:14.0
5 RYAN HORKEY 152 M/38 5 1:58:22.9
6 Matt Leizinger 146 M/34 5 2:03:07.4
7 Matt Nikodyn 150 M/38 5 2:08:24.1
8 Eric Hathaway 21 M/38 5 2:08:54.3
9 Mike Watercott 8 M/36 5 2:15:19.2
10 Peter Oien 154 M/30 4 1:44:24.1
11 Derek Van De Velde 156 M/35 2 1:07:25.6
12 Brenden Bellew 35 M/36 1 20:51.3
 

Men 40 and Over

Place Name Bib No Gender/Age Laps Time
1 Jeff Hall 1 M/41 5 1:39:07.2
2 Ben Olson 7 M/42 5 1:51:59.5
3 Adam Staufenberg 463 M/46 5 1:59:13.9
4 Jeff Weyrens 159 M/47 5 2:00:55.3
5 Ed Alpasa 60 M/47 5 2:02:25.6
6 Eric Guse 48 M/47 5 2:18:16.0
7 Matthew Gutowski 147 M/45 4 1:36:22.2
8 Jeff Colbert 161 M/49 4 1:51:16.8